575 035 055 (w godz. 8.30-10.30 i 17.00-19.00) laclinica@laclinica.pl
ul. Stolarska 33 lok. B
97-200 Tomaszów Mazowiecki
Diagnostyka i leczenie chorób włosów

Trichoskopia to podstawowe badanie oceniające stan włosów i owłosionej skóry głowy. Wykorzystywana jest w diagnostyce różnych rodzajów łysienia, wypadania włosów i nieprawidłowości ich budowy. Wypadanie włosów to coraz częstsza przyczyna wizyt u dermatologa. Ze względu na wiele czynników, które mogą być przyczyną tych dolegliwości należy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, zlecić odpowiednie badania krwi, wykluczyć zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne, niedobory odporności. Badanie trichoskopowe zwykle pozwala rozróżnić różne rodzaje wypadania włosów, chociaż czasem konieczne jest wykonanie trichogramu ( badanie dokładnie oceniające ilość i rodzaj włosów). Podczas badania oceniamy nie tylko włosy (budowę, kształt, grubość łodyg), ale również stan skóry głowy.

Leczenie uzależnione jest od konkretnego rozpoznania, dlatego nie jest takie samo u wszystkich pacjentów. Jeżeli stwierdzono nieprawidłowości w badaniach dodatkowych należy włączyć odpowiednie leki, suplementy diety a czasami skierować pacjenta na konsultację specjalistyczna (np. do endokrynologa). Jeżeli badania są prawidłowe, a obraz kliniczny i badanie trichoskopowe pozwalają na postawienie rozpoznania lekarz zaleci odpowiednie preparaty miejscowe lub/i leczenie ogólne oraz przekaże informacje dotyczące pielęgnacji włosów i skóry owłosionej głowy. Należy jednak pamiętać, że na efekty leczenia, podobnie jak w przypadku paznokci, trzeba poczekać. Minimalny okres obserwacji i oceny skuteczności leczenia to 3 miesiące. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość, stosować systematycznie zalecone preparaty. Próbowanie nowych, „superskutecznych” i tzw. natychmiastowych kuracji nie przyspieszy cyklu wzrostu włosa.

Trzeba też wiedzieć, że czasem na początku terapii może wystąpić przejściowe nasilenie wypadania włosów. Wówczas nie należy odstawiać leczenia, ale „przetrzymać ten okres”. Podczas wizyty warto dokładnie omówić te sytuacje z lekarzem.

© Copyright 2018 LaClinica Tomaszów Mazowiecki